Lekár, ktorý nám skreslil realitu

Autor: Gabi Halmová | 8.3.2016 o 16:41 | (upravené 8.3.2016 o 20:32) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  2050x

Z každej strany počúvam väčšinou negatívne reakcie na naše zdravotníctvo. Až ostatné mesiace som si uvedomila prečo. 

Keby ste videli nášho rodinného lekára, mali by ste pocit, že „vyskočil“ z nejakého filmu „Doktor z hôr“. Nižší, s fúzikmi a malými kovovými okuliarmi z kruhovým tvarom na bacuľatej tvári. Vždy sedel za prastarým počítačom, ktorý zažil svoje.  Ambulanciu mal v starom dvojposchodovom činžiaku so samostatným vchodom, aby sa pacienti cítili pohodlne.  Aj keď som „umierala“, vždy som sa musela usmievať keď som ho videla a počula som: „No poď, čo máš?“  Marián bol lekár, ktorý sa len tak ľahko nenájde.

Keď zomierala naša stará mama a nemali sme ju ako priviezť za ním, ochotne prišiel. Hoci to bolo s ňou zlé, robil všetko tak, akoby sa jednalo o osobu, ktorá má veľkú šancu na život. Nič nezanedbal len preto, lebo „aj tak zomierala“ a nebola jeho pacientka. Vždy keď sme mu zavolali, či by nemohol prísť, zobral si svoj kufrík a prišiel. Mal starú, ledva pojazdnú škodovku, ale ako hovoril, „všade ho odvezie“. Bol presne ten typ lekára, ktorý za pacientom prišiel aj s liekmi, ak to vyžadovala situácia. Nesprával sa tak len k nám, ale ku všetkým svojim pacientom. Každého vždy poznal po mene a to aj v prípade, že mi rok nič nebolo a nevidel ma. Nestalo sa mi, aby ma nevyšetril, aj keď som za ním prišla s hlúpym problémom, ktorý by možno iní riešili návštevou lekárne. Nestalo sa mi a ani nikomu z mojej rodiny, aby nás vyšetril od stola, neposlal na potrebné vyšetrenie a aby nechával na sestričku to, čo má urobiť on. Mimochodom aj sestrička bola skvelá a boli taká dvojka.

Ak neuznal za vhodné predpisovať lieky, povedal mi, aké mám brať vitamíny, alebo čo mám robiť. Keďže toho veľa vedel aj sám, nemuseli sme sa premávať za špecialistami. Ak som mu poslala kohokoľvek známeho s problémami, zobral ich. Neodmietal ľudí a ani ich nepreháňal, že môžu prísť až vtedy, ak budú mať uňho kartu.

Doteraz sa smejem, keď si spomeniem na jeho špecifické vyjadrenia. Napríklad rád diagnostikoval „krvavý katar v hrdle“, alebo „pozdnú letnú chrípku“. To boli také jeho výrazy, ale podstatné bolo, že vždy dal na to správnu liečbu. Bavili sme sa aj na tom, keď kamarátovi, ktorý išiel do Thajska povedal: „Človeče, ale dávaj si pozor v tom Thajsku. Tam majú HIV a to sa nedá liečiť“. Síce bral veci so svojským humorom, ale nikdy nič nepodceňoval. Aj keď som prišla, že mi je len trochu zle, nikdy mi nepovedal, že načo ho otravujem, lebo to prejde.

Mal síce veľa pacientov, ale nikto uňho nečakal extrémne dlho a ak si niekto išiel len pre nejaký papier, nečakal vôbec, aby nebol medzi chorými.

Vždy sme sa smiali, že Marián bude ordinovať naveky. Práve preto, som netušila, aká je realita, až donedávna. Prišla som k domčeku , kde bola jeho ordinácia a tam bol len suchý oznam: „ORDINÁCIA ZRUŠENÁ.“ Skúsila som zavolať na telefónne číslo, ale aj to bolo odpojené. Po dlhšom pátraní som sa dozvedela, že karty boli preradené niekde na druhý koniec Bratislavy, úplne neznámemu lekárovi, lebo Marián mal zdravotné problémy. Rozhodla som sa, že si kartu zoberiem k niekomu, koho si sama vyberiem. Stačilo mi dvadsať minút v čakárni toho druhého lekára a mala som dosť. Ešte ani nezačal ordinovať a už tam bolo asi osem ľudí. Mal takú ambulanciu, že bolo počuť každé slovo. Vypočula som si, ako pani, ktorú deň predtým brala záchranka, lebo mala vážnu alergickú reakciu ten doktor odbil s tým, že už je v poriadku a keď je tam, tak to také vážne nebolo. Medzitým mi našťastie veľmi milá sestrička pripravila kartu a ja som konečne mohla odtiaľ odísť. Asi by ma porazilo, keby niekto počul, čo rozprávam u niekoho v ambulancii ja. Mala som stiesnený pocit, pretože už nemôžem zavolať Mariánovi, že mi je zle a či nepríde, už sa nemôžeme smiať na jeho svojskom slovníku a už mi asi nikto nebude robiť také podrobné krvné testy ako on, „aby sa náhodou niečo neprehliadlo“.

(MUDr. GEJZA MARIÁN FRITZ, z vďaky)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?